Download Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Album Statystyki Twoja Galeria
Strona główna Rejestracja Zaloguj

Uzytkownik:     Haslo:     Zaloguj automatycznie:   


Zapomnialem hasla
Nie masz konta? Zarejestruj sie Tutaj

Poprzedni temat «» Następny temat
Projekt Buggy/Trophy truck/Zmota
Autor Wiadomość
SzkopiX 
Żółtodziób


Wiek: 30
Dołączył: 11 Lis 2019
Posty: 2
Skąd: Trzebinia
Wysłany: Pon Lis 11, 2019 14:53   Projekt Buggy/Trophy truck/Zmota

Cześć wszystkim !

Zjawiłem się tutaj z zamiarem obmyślenia planu (z grubsza) na budowę buggy, zrobienia wstępnego kosztorysu, projektu ramy, w którym co prawda już mniej więcej nakreśliłem jej kształt, oraz ogólnej dyskusji na ten temat.

A więc do rzeczy.
Jestem z wykształcenia technikiem mechatronikiem, co nieco kumam, lecz nie jestem wyjadaczem. Chciałbym docelowo zbudować coś pomiędzy buggy a trophy truck, z możliwie dużym skokiem zawieszenia i sporym zapasem mocy do szaleństw po piaskowni. Do dyspozycji mam dobrego spawacza, szwagra i brata mechanika oraz kolegę na tokarni. To tak na wstęp ;)

Z górnych założeń, mały potwór miałby mieć jednostkę napędową np. widlastą szóstkę, montowaną z tyłu, o mocy około lub powyżej 200km, cała konstrukcja na dwuwachaczach, z dobrymi amortyzatorami oraz sporym prześwitem.

Silnik i osprzęt:


Zastanawiam się nad jednostkami z Opla omegi MV6 3.0 lub jednostkę z Audi A6 C4 150km 2,6 V6, lub coś innego (porady mile widziane).
Zastanawiam się tylko czy te skrzynie i półosie wytrzymają jakiś sensowny czas z kołami które mam zamiar tam wsadzić.

Klatka:
Chciałbym ją wykonać w całości z rury ze szwem 48x2,6.
I tutaj moje pierwsze pytanie, czy są firmy zajmujące się profesjonalnym wykrawaniem rur pod zadanymi kątami ? Ewentualnie jeśli można to zrobić samemu dobrze to mógłbym odpuścić zlecanie innym. Z tego co się orientowałem są odpowiednie wykrawarki do rur "na przelot" lecz znalazłem tylko takie co łączą rury na 45 i 90 stopni, a mi potrzebna nastawna pod żądanym kątem, gdzie tego szukać ?

Klatka jest nie ukończona na projekcie, muszę przemyśleć zespół zawieszenia tj sanki i wachacze, układ przeniesienia napędu oraz dodam dodatkowe pałąki do klatki, szczególnie na boki oraz dach.

Zawieszenie:

W zamyśle w całości dwuwachaczowe. Z czego robić takie zawieszenie ? Wyczytałem że rury bezszwowe są na takie konstrukcje odpowiednie. Prosiłbym o poradę w którym miejscu najlepiej byłoby zamontować takie zawieszenie odnosząc się do zdjęcia.

Następna sprawa, amortyzatory - spoglądałem na cene Foxów i się przeraziłem, lecz znalazłem owe Yearbeny coilovery 18", myślę że na początek mogłyby być, to nie będzie sprzęt wyczynowo rajdowy, lecz solidnie zbudowane i mocne buggy/trophy truck z napędem wyłącznie na tył.

Koła i opony:

Widział bym to na oponach w rodzaju BFGoodrich Mud Terrain T/A KM2, 16 - 17 cali (mają być duże i balonowe)

Budżet około 20 tysięcy

Ze wstępnego bardzo ogólnego kosztorysu materiału wyszło mi następująco

Koła + Opony - 4000 zł
Silnik + Osprzęt - około 2300 zł
Amortyzatory - 4000 zł
Rury konstrukcyjne ze szwem na kilogramy - ok 1000 zł za 100mb (nie liczyłem dokładnie)
Giętarka - około 1300 zł
Do tego maglownica, zwrotnice, flansze etc etc.
Malowanie - ?
Spawanie - litr wódki, oczywiście po pracy ;D


Poniżej link do screena z projektem ramy:
https://imgur.com/a/w2VHY1P

Proszę o porady, co myślicie o całym zamyśle, uwagi na początel i konstruktywna krytyka mile widziana.
Czy to mogło by hulać ?
_________________
Prostują nas maski, wykrzywiają twarze.
 
 
jajek 
...Elektronika...


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 3312
Skąd: Sławno k. Opoczna
Wysłany: Sob Lis 16, 2019 18:53   

Projekt Buggy czy Trophy truck czy Zmota??? bo każdy z nich ma inny rodzaj napędu. i każdy z nich do innej formy jazdy...
Do pierwszego napęd z audi razem z skrzynia przerobić zwrotnice seryjne na wleczone z 2 linkiem. Koła myślę że ogarnie ale max 33 cale... , Do tego drugiego silnik mv6 ale na kompresorze musiałby być by to ruszyło, chociaż lepiej szukać v8 bmw/mercedes. Most nie z terenówki ale z dostawczego chociażby iveco daily w dodatku to ma karoserie by wyglądało, nawet z laminatu... A zmota to zmota ,żyje swoimi prawami.
patrząc na ramoklatke to zwykła giętarka za 250zł z allegro wystarczy, tam nie ma jakiś hardcorowych zagięć, ładowanie takiej kasy na giętare do jednostkowego projektu jest co najmniej nie na miejscu.


Ps rura ze szwem też daje rady tylko trzeba giąć szwem do wewnątrz jak i spawać... do wyliczeń dolicz drige 1000zł na rury i z 1000zł na wypałki cnc

loknij na to

https://www.youtube.com/watch?v=g4hDp5vWRTQ
 
 
 
wisniak 


Dołączył: 10 Lut 2020
Posty: 12
Skąd: Pomorze
Wysłany: Pon Lut 10, 2020 20:20   

I jak projekt ruszył?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style created by PiotreQ9 from www.HeavyMusic.org
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 18


Partnerzy

MadMax