Download Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Album Statystyki Twoja Galeria
Strona główna Rejestracja Zaloguj

Uzytkownik:     Haslo:     Zaloguj automatycznie:   


Zapomnialem hasla
Nie masz konta? Zarejestruj sie Tutaj

Poprzedni temat «» Następny temat
czym i jak wiercić w metalu wiertłami 10 i większymi
Autor Wiadomość
mm1234 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2017
Posty: 71
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Czw Mar 23, 2017 12:22   czym i jak wiercić w metalu wiertłami 10 i większymi

Witam
Wiem że temat brzmi trochę bez sensu ale już tłumaczę :D
Chodzi mi o wiercenie w metalu np nie wiem profil stalowy ścianka grubość 3mm , płaskownik 4mm , czyli raczej coś grubszego i wiertłem 10 , 12 czy 14 kiedy nie ma możliwości włożyć ten element w wiertarkę stołową, zwykła dobra markowa wiertarka elektryczna załatwia sprawę ?
Dotychczas wojowałem jakąś chińska 500 wat i wygląda to tak
-Na szybkich obrotach pali się wiertło mimo chłodzenia i niewiele idzie , zresztą z autopsji zauważułem że wiertłem 10 wierci się wolno
-Na wolnych obrotach wiertarka szybko się przegrzewa bo wolno idzie wentylator , i moment przejścia przez metal to lipa , zawsze się zakleszczy , potem nie ma siły obrócić i trzeba atakować z rozpędu( najpierw ją rozpędzić dopiero włożyć w dziurę ) co niszczy wiertło i też nie zawsze się udaje

i sam nie wiem może po prostu coś robię źle ? nie pomaga fakt że wiercę na 2 razy najpierw 6 potetem dopiero 10 czy 12 , w robocie ostatnio zażyczyli sobie przykotwić jeszcze raz maszynę , trzeba było zrobić 4 dziury w stopach z płaskownika 5mm o średnicy 12mm , najpierw próbowałem robić to zwykłą wiertarka boscha , wiertło 6 , potem 12 i roztworem emulgolu lałem i też potwornie mocno trzeba było przyciskać mimo ostrego wiertła , ciężko taką wiertarką utrzymać wolne obroty ( regulacja w przycisku im mocniej wciśniesz tym szybciej się kręci ) no i zaraz gorąca i strach że się spali..

Potem wymyśliłem patent że wziąłem młot sds boscha z funkcją wiercenia , znalazłem przejściówkę z wierteł sds na zwykłe i dosyć przyjemnie poszło bo łatwiej nim utrzymać wolne obroty niż wiertarka , jest wtedy dużo silniejszy niż zwykła wiertarka i nie zakleszcza się przy przejściu na końcu..

W poprzedniej firmie jak wiercili dziury fi 18 w takich wózkach z podłogą z ceowników 5mm ścianka to najpierw wiercił zwykłą wiertarką wiertłem 8 , potem miał taką jakąś wielką starą co miała bardzo wolne obroty po wciśnięciu przycisku na max i do niej wiertło 18 z stoczonym końcem żeby weszło w uchwyt i szło mu to jak masło , ale nie wiem co to za narzędzie było :(

jakieś porady , sugestie co do wyboru narzędzia ? Jestem z wykształcenia elektronikiem z teorią obróbki metalu u mnie kiepsko :P
Małe rzeczy to sobie wkładam w chińską stołową ustawiam najwolniejsze obroty , najpierw 6 potem 10 i pięknie idzie nieraz nawet bez chłodzenia , ale ona jest mała i nie wszystko włożę ...

z góry dzięki za pomoc
 
 
bart_smigiel 



Wiek: 36
Dołączył: 24 Lis 2013
Posty: 66
Skąd: Śmigiel
Wysłany: Czw Mar 23, 2017 13:42   

Generalnie to panuje zasada: im większe narzędzie, tym wolniejsze obroty. Nie ma bata, dobrze wyostrzone wiertło musi robić. Najgorsze wiercenie w zgrzewach profili i spawach oraz materiałach kiepskich jakościowo. Sam rodzaj sprzętu, którym pracujesz nie ma większego znaczenia, sprawny, bez luzów, na odpowiednich obrotach musi iść. To tyle z moich obserwacji i doświadczeń.
 
 
jajek 
...Elektronika...


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 3312
Skąd: Sławno k. Opoczna
Wysłany: Czw Mar 23, 2017 15:21   

Zakup sobie wiertarkę 2 biegową taką z 1600w i problem zniknie. od 150zł można nabyć.

Do wiercenia do 16mm korzystam z wierteł -OSTRYCH!!! najpierw pilot 6, 8mm potem docelowe.
od 16mm w zwyż to już otwornicą bimetalową, jak jakieś precyzyjne otwory to wiertłem potem wieszczym frezem...
gdy nie mam możliwości zrobienia otworu na frezarcze czy stołówce, no duże otwory robie otwornicą i wiertarka, oczywiście 2 biegowa. Tobie to pewnie chodzi o wiertło stożkowe?

Dobre do cienkich scianek jednak blachy 10mm nie odważyłbym sie wiercić tylko wiertło trepanacyjne
 
 
 
Edd 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sty 2014
Posty: 108
Skąd: Tarnów
Wysłany: Czw Mar 23, 2017 19:34   

Od siebie mogę polecić wiertarkę, którą kupiłem specjalnie do wiercenia w stali, graphite 1050w z uchwytem 16mm. Dwubiegowa oczywiście. (nr. kat. 58G712). Obecnie za 280pln na alledrogo można wyrwać. Robię nią od pół roku, wiertła do 17mm i otwornice yato wierciłem max 46mm, wszystko pow. 12mm zawsze z kapką smaru na wiertła i obroty <~1000 i idzie jak burza. Za te pieniądze moim zdaniem bardzo dobry sprzęt i ma długi kabel, co bardzo lubię w narzędziach graphite. ;) Prędkość wiercenia w dużym skrócie jest najodpowiedniejsza jak przy wierceniu robią Ci się ładne sprężynki, a przynajmniej wiórki a nie mąka.
 
 
mm1234 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2017
Posty: 71
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Sob Mar 25, 2017 17:12   

Cytat:
na odpowiednich obrotach musi iść.


ano właśnie i dlatego jednobiegową wiertarką to lipa bo weź nia utrzymaj niskie obroty



Cytat:
Zakup sobie wiertarkę 2 biegową taką z 1600w i problem zniknie. od 150zł można nabyć.


tylko jak długo to posłuży :D ?
np taka
http://allegro.pl/wiertar...5932326678.html
ostatnio kupiłem tanią chińską flexę za 49.99 i już 4 raz ją wymieniam w ciągu pół roku , jak tym razem się spali to biorę zwrot kasy i kupuje firmówkę :D



Cytat:
Obecnie za 280pln na alledrogo można wyrwać


mój obecny budżet trochę przekracza ale nie pali się , spróbuje odłożyć :)
 
 
jajek 
...Elektronika...


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 3312
Skąd: Sławno k. Opoczna
Wysłany: Sob Mar 25, 2017 21:44   

mm1234 napisał/a:
http://allegro.pl/wiertar...5932326678.html
kupiłem taką i udało mi się w niej spalić uzwojenie stojana, po przewinięciu na razie jest ok. Ale to dlatego że ją celowo przegrzałem na małych obrotach ;D
 
 
 
marek-mp 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Wrz 2014
Posty: 213
Skąd: Świebodzin
Wysłany: Pon Mar 27, 2017 07:07   

[ Dodano: Pon Mar 27, 2017 08:09 ]
mm1234, ja zamiast emulgolu używam terebor.

http://allegro.pl/terebor...6751895538.html

wystarczy lekko nawilżyć materiał w miejscu wiercenia, a najlepiej pędzelkiem delikatnie namoczyć wiertło i wiercenie jest łatwiejsze.

szczególnie przydatny przy większych średnicach wierteł gdzie wydziela się dużo ciepła.
terebor zapobiega przegrzewaniu ostrza wiertła i ułatwia wrzynanie się wiertła w materiał.

nie jest to najtańszy preparat ale za to bardzo wydajny i skuteczny
_________________
fotki z postępów:

https://goo.gl/photos/Nw6qNNBD3J7XfxWR8

https://www.youtube.com/watch?v=9SECmG96ol0

spawanie TIG, MAG, ALU
 
 
 
mm1234 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2017
Posty: 71
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Czw Mar 30, 2017 13:47   

marek-mp nie no 40 zł to nie dramat jak używasz tego odrobinkę :P a nie kiśnie jak postoi ? bo roztwór emulgolu kiśnie , śmierdzi wtedy strasznie aczkolwiek czy traci właściwości nie wiem :P
 
 
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 672
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Czw Mar 30, 2017 21:15   

Kiedyś dostałem to od marka-mp i używam i też polecam. Nie kiśnie, u mnie dosyć długo stało zanim wszystko zużyłem i nic się z tym nie stało. Ja to trzymam w olejarce.
 
 
 
mm1234 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2017
Posty: 71
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Pią Cze 16, 2017 13:52   

finalnie poleciałem po taniości i kupiłem starą NRD-owską wiertarkę smalcalda :D Dałem 70 zł z przesyłką za używkę z olx wygląda mniej więcej tak


nie ma miękkiego startu , nie ma udaru , ma tylko prawe obroty , jest dwubiegowa , dosyć ciężka i solidna
Nigdzie w internecie nie znalazłem dokładnych danych technicznych ,, na oko'' toi na 1 biegu ma około 500 obr/min , na 2 około 1000obr/min ( porównywałem na oko z wiertarką stołową ) czyli rewelacyjne obroty do wiercenia w metalu....

na 1 biegu bez problemu wierci się 10 wiertłem bez chłodziwa , na 2 można wiercić 6 , wiór jest wtedy jak piszecie ciągnie się a nie drobne opiłki, po wywierceniu np 6 w metalu 5mm wiertło jest mocno ciepłe ale nie pali się , więc nie trzeba używać chłodziwa .....

nie wiem ile ma mocy ale ręce urywa :D trzeba dobrze mocować detal i trzymać wiertarkę żeby sobie krzywdy nie zrobić...

uchwyt wiertarski jest na max 13 mm , na kluczyk

Jedyne co mnie w niej wkurza to brak miękkiego startu , trzeba dobrze punktować i mocno dociskać żeby ,,nie zjechała'' w bok. pozatym za tą kasę rewelacja :)
 
 
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 672
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Pią Cze 16, 2017 21:40   

http://allegro.pl/miekki-...5617380363.html
 
 
 
jajek 
...Elektronika...


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 3312
Skąd: Sławno k. Opoczna
Wysłany: Pią Cze 16, 2017 22:28   

To sie nie zmieści do wiertarki, musiało by być wyprofilowane pod rękojeść, jedynie kombinowanie z włącznikami tyrystorowymi z innych wiertarek.
 
 
 
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 672
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Sob Cze 17, 2017 08:53   

Nie jest aż tak duże, do małej kątówki marketówki (gdzie wcześniej tego nie było) z małym trudem idzie to wepchać.
Ja co prawda mam trochę inne i jeszcze większe ale zamontowałem takie coś w puszcze. Do puszki wchodzi przewód z wtyczką i wychodzi przewód z gniazdem. Dzięki temu podchodzi do każdej maszyny.
 
 
 
jajek 
...Elektronika...


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 3312
Skąd: Sławno k. Opoczna
Wysłany: Sob Cze 17, 2017 09:12   

tak tyle że soft start działa po załączeniu zasilania przed nim a nie po... więc...
 
 
 
mm1234 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lut 2017
Posty: 71
Skąd: Zduńska Wola
Wysłany: Sob Cze 17, 2017 09:40   

Cytat:
Ja co prawda mam trochę inne i jeszcze większe ale zamontowałem takie coś w puszcze. Do puszki wchodzi przewód z wtyczką i wychodzi przewód z gniazdem. Dzięki temu podchodzi do każdej maszyny.


dokładnie tak jak piszesz -kupić puszkę elektroinstalacyjną , gniazdko natynkowe dać w niej , kabel sieciowy i masz uniwersalny miękki start do wszystkiego do czego zapragniesz......

szkoda pruć wiertarkę, tam pewnie już miejsca nie ma , roboty sporo......
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style created by PiotreQ9 from www.HeavyMusic.org
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 18


Partnerzy

MadMax