Download Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Album Statystyki Twoja Galeria
Strona główna Rejestracja Zaloguj

Uzytkownik:     Haslo:     Zaloguj automatycznie:   


Zapomnialem hasla
Nie masz konta? Zarejestruj sie Tutaj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mała tokarka. Jaką wybrać.
Autor Wiadomość
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 672
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Nie Paź 12, 2014 20:47   Mała tokarka. Jaką wybrać.

Od dłuższego czasu chce kupić tokarke. Tylko czy nową chińską czy starą polską?
Wiadomo że stara polska będzie lepiej wykonana ale i pewnie bardziej zużyta.
Nowa chińska nie będzie zużyta ale będzie gorzej wykonana. Oglądałem kilka TSA i TSB ale przeważnie miały już wyrobione łoże, po skasowaniu luzu przy uchwycie ładnie chodziło a im bliżej konika tym ciężej.
Używa może ktoś tokarki chińskiej? takiej małej. Chodzi mi tokarki typu LD550, hobby 500, maktek 500 itp
Mile widziane opinie, rady, spostrzeżenia :)
 
 
 
misiu 
Wirtuoz spawarki


Pomógł: 4 razy
Wiek: 28
Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 749
Skąd: Skulsk
Ostrzeżeń:
 3/4/6
Wysłany: Nie Paź 12, 2014 21:17   

ld 550 ma Darek, osobiście chciałem kupić tę tokarke ale na szczęście mi przeszło, na cnc forum piszą żeby po zakupie rozebrać do zera i wyczyścić bo ma w środku piach, tak po prostu, piach. i ten prześwit wrzeciona 20mm... poza tym tylne łożysko wrzeciona jest osadzone na amen, trza wybijać młotkiem, ale tylko w razie potrzeby.
jak cię stać to kup Wafum Tud albo tuc 1500x500mm tokarki te mają po 3 tony no i już dwa razy pełnoletnie :)

[ Dodano: Nie Paź 12, 2014 22:19 ]
tak jest jakaś skrzynia przekładniowa podobno, jest zalana olejem, i tam jest ten piach, należy wyczyścić i świeży olej przekładniowy.
 
 
 
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 672
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Nie Paź 12, 2014 22:33   

Też o tym czytałem, ten piach to resztki formy odlewniczej. Odlew nie jest wyczyszczony.
3 tonowej maszyny nie mam gdzie postawić i nie mam czym postawić. Garaż mam dość mały i mało miejsca na tokarkę a nawet jak już by się znalazło to nie mam jak jej wstawić bo wysokość drzwi garażowych to troch poniżej 2m więc widlak czy coś podobnego się nie zmieści. A bym musiał ją przetransportować na koniec garażu. Jakby ważyła tone to może i by się udało ją na rurach pokulać. Dachu też nie mam jak rozebrać bo to budynek parter plus poddasze więc do rozebrania i dach i strop więc dźwig odpada. I tak jestem zmuszony do zakupu małej tokarki. Pracowałeś na tej darka tokarce?
 
 
 
misiu 
Wirtuoz spawarki


Pomógł: 4 razy
Wiek: 28
Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 749
Skąd: Skulsk
Ostrzeżeń:
 3/4/6
Wysłany: Pon Paź 13, 2014 17:36   

nie pracowałem, ale dziś będąc w Kaliszu wstąpiłem do lerłamerlę, i szczerze to nie wiem co w tej tokarce waży 110kg? wg mnie to do budowy buggy się nada i nie braknie, na tulejki metalowe do wahaczy powinno się nadać, tylko trzeba być cierpliwym, te 550w...
 
 
 
lobudek 
dobry chłopak ;)



Pomógł: 14 razy
Wiek: 31
Dołączył: 10 Lis 2011
Posty: 467
Skąd: Huta
Wysłany: Pon Paź 13, 2014 18:31   

Tak się składa, że mam nową tsa 16 i loże jest tak zrobione, że im bliżej wrzeciona tym idzie ciężej. Dlatego takich wysłużonych jak ty mówiłeś nie ma co brać. Chyba żeby zaraz po kupnie dać łoże do szlifowania ( kilka stówek ) i wtedy będzie idealnie. Jednak tsa 16 to taka trochę zabawka. Szukaj tokarek TUS-25. Nie jest ani za duża, ani za mała. Zajmuje niewiele więcej miejsca od TSA-16, ale jest już solidna, na własnej podstawie i waży 800KG.
_________________
Album Picasa
Budowa buggy SideWinder
 
 
 
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 672
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Pon Paź 13, 2014 21:12   

I taka byłaby super. Ale na allegro i olx to są odemnie daleko około 300km w jedną strone. A jakie są jeszcze inne podobne wymiarowo i wagowo?
 
 
 
darek 



Pomógł: 6 razy
Wiek: 51
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 878
Skąd: Ruda śląska
Wysłany: Sro Paź 15, 2014 00:16   

misiu, ty to jesteś fachowiec, więc nie będę się rozpisywał
moja tokarka, choć to jakieś ld 550 robi już cztery lata
kupiona za psie pieniądze jako nowa
spłaciła sie już z 10 razy i dalej nie wiem co to naprawy i co to jest ten mit o wymianie oleju
ale jak ktoś bogaty to kto mu zabroni "się leczyć" czytając porady na forach w internecie :)
_________________
KANAŁ YOUTUBE
Album Picasa
 
 
 
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 672
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Sro Paź 15, 2014 15:22   

A jak wygląda sprawa toczenia stali? Nie masz problemu że zamiast wałka toczy lekki stożek?
 
 
 
darek 



Pomógł: 6 razy
Wiek: 51
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 878
Skąd: Ruda śląska
Wysłany: Pią Paź 17, 2014 22:50   

to jest tokarka i do stali
wszystkie graty do Mud Warriora na niej zrobiłem
i dalej robie co tylko jest potrzebne
_________________
KANAŁ YOUTUBE
Album Picasa
 
 
 
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 672
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Pią Sty 23, 2015 22:07   

A więc tak. LD oglądałem w liroju,pozwolili odkręcić pokrywę wrzeciennika i to co piszą na forum cnc okazało się prawdą. Chociaż opiłków było mało ale piach był. Olej był strasznie mętny. Na filmach na YT widać jak koleś pokazuje co się dzieje w wrzecienniku i jak jest zrobiony konik (tylny smarownik nie ma prawa działać)

Wrzeciennik od środka

Fakt jest taki, że kupując chińczyka jesteśmy na loterii zależy co się trafi, jak chińczyk był na kacu to to i tokarka toczy jakby była na kacu.
Ja się skusiłem na maktek tytan 500. Bliźniaczy model ld550. Zadecydował fakt że maktek robi małe, średnie, duże tokarki. Manualne i cnc. Robi też wiele więcej maszyn. No i to jest sklep a nie market.
W porównaniu do LD tytan ma normalnie zrobiony konik i nie było piachu ani opiłków we wrzecienniku a olej był klarowny. Co prawda, czekałem aż przyjdzie nowa dostawa gdyż mieli tylko z uchwytami 100mm (trafiają się czasami z uchwytami 125mm) Zadzwoniłem do makteka i po rozmowie wybrali mi najlepiej wykonaną tokarke (chociaż twierdzili, że wszystkie są dobrze wykonane) i z uchwytem 125, po negocjacjach dostałem rabat i transport gratis. W cenie był też uchwyt wiertarski i noże (chociaż mogli sobie je darować) na koniec jeszcze wydębiłem dwie podtrzymki za free chociaż nie chętnie dali. Ogólnie warto negocjować.
Nie wiem czy maktek jest dokładniejszy czy mi się trafiła/wybrali mi dobrą sztuke ale tokarka jest naprawdę dobrze wykonana. Ogólnie jestem zadowolony.
W przyszłości wleci mocniejszy, trójfazowy silnik i falownik (jak robią ludzie z forum cnc)
Darek pewnie trafiłeś na dobry egzemplarz (albo w liroju był gorszy) i dlatego nie masz piachu ani innych problemów i życzę Tobie i sobie bezawaryjnej pracy tokarki.
 
 
 
misiu 
Wirtuoz spawarki


Pomógł: 4 razy
Wiek: 28
Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 749
Skąd: Skulsk
Ostrzeżeń:
 3/4/6
Wysłany: Sob Sty 24, 2015 13:51   

pany ale żeby w tym chińczyku skrzynke wyczyścić to jak? rozebrać wszystkie te koła zębate i szczotką drucianą? troche roboty jest :/

zuh aleś ty wymagający, najlepszy egzemplarz 125mm do tego free uchwty, podtrzymki, transporty :D
 
 
 
jajek 
...Elektronika...


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 3312
Skąd: Sławno k. Opoczna
Wysłany: Sob Sty 24, 2015 14:27   

misiu napisał/a:
pany ale żeby w tym chińczyku skrzynke wyczyścić to jak? rozebrać wszystkie te koła zębate i szczotką drucianą? troche roboty jest


jest coś takiego jak myjka ciśnieniowa, zerwie co potrzeba i tyle potem szybko zaimpregnować ropownicą <oczywiście z olejem>
 
 
 
zdenek_zdenek 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 92
Skąd: wydupczyska wyżne
Wysłany: Sob Sty 24, 2015 20:52   

Zuh, Nie ściemniaj, nie uwierze, że dostałeś podtrzymki. Conajwyżej komplet chińskich noży lutowanych 10mm za ok 70 zł.
Cytat z innego forum.
zuh napisał/a:
vilu, uchwyt 125. Dokupiłem jeszcze podtrzymki, trochę się zagmatwało z negocjacjami ale ogólnie wyszła dobra cena.


Teraz jeszcze kilka tys. zł na osprzęt i będziesz mógł toczyć. Kup dobrą suwmiarkę, najlepiej Mitutoyo ip67. A jak ci szkoda kasy to chociaż Limita za niecałe 150, ale drugi raz nie kupiłbym tej drugiej. Mitutoyo rządzi. Limit po poskręcaniu mierzy do 100mm poprawnie powyżej 100 ma 0.01 mm błędu, natomiast nie może spaść na niego kropla wody i głupieje w niskich temperaturach.
 
 
 
darek 



Pomógł: 6 razy
Wiek: 51
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 878
Skąd: Ruda śląska
Wysłany: Sob Sty 24, 2015 22:14   

no to chyba trafiłem
mój szwagier ma polska tokarkę, chyba taką jak ma Luli i nie widzę różnicy w obrabianiu
z tym konikiem to trochę prawda, ale ja na samym początku przesmarowałem co trzeba swoimi sposobami :)
_________________
KANAŁ YOUTUBE
Album Picasa
 
 
 
Zuh 
Jeżdżący na eMZecie


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 672
Skąd: Lubuskie
Wysłany: Sob Sty 24, 2015 23:32   

zdenek_zdenek, Nie mam powodu ściemniać, tutaj napisałem jak wyszło ogółem. tokarka tytan kosztuje 3190 plus transport (110zł pobranie). Ja zapłaciłem 3120 za wszystko. 2900 za tokarke, transport gratis i podtrzymki za 220zł. Ale jak się dowiedziałem, że podtrzymki były na ślizgach a nie łożyskach więc chciałem tylko stałą a się okazało że bez podtrzymek to cena będzie jak na aukcji. Potem to już nie chętnie dali podtrzymki. Dlatego napisałem, że zagmatwało się z negocjacjami.
Żeby mieć tokarke za 2900 musiałem dokupić podtrzymki (i tak napisałem na cnc). Ale że cena na aukcji jest 3190 a podtrzymki kosztują 220 to można powiedzieć, że dostałem je za darmo (tak tutaj napisałem) i jeszcze upust dostałem bo za tokarke z podtrzymkami zapłaciłem 3120zł i transport gratis. A tu dowód zakupu. Lipna jakość bo robione telefonem ale cene widać

misiu, uchwyt wiertarski dla każdego jest gratis. Więc wynegocjowałem tylko transport, podtrzymki i mały rabat :) Jeszcze w prezencie są noże ale ich jakości nie będę komentował. Ale warto rozmawiać, trochę zyskać.
darek, wszystko jest do ogarnięcia, trochę pracy i LD jest fajną tokarką. Co sądząc po Twoich pojazdach już jest pewnie doprowadzona do ładu.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style created by PiotreQ9 from www.HeavyMusic.org
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 17


Partnerzy

MadMax