Download Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Album Statystyki Twoja Galeria
Strona główna Rejestracja Zaloguj

Uzytkownik:     Haslo:     Zaloguj automatycznie:   


Zapomnialem hasla
Nie masz konta? Zarejestruj sie Tutaj

Poprzedni temat «» Następny temat
RC -> Buggy
Autor Wiadomość
macin 



Pomógł: 41 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 2338
Skąd: wschód / południe
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 21:37   RC -> Buggy

Tak mnie naszło z nudów, przeglądam sobie allegro i widzę kilka modeli samochodów RC.. spalinowych

znalazłem model HPI Baja SS

tu jest filmik jak pracuje zawias i skręt

http://www.youtube.com/watch?v=2Z62jFGNFA4

i co z tego?

już mówię

zaprezentuję na sam początek kilka zdjęć tego modelu ze strony hpi...

















może już wiecie o co mi chodzi

gdyby dorwać taką zabawkę, taką z górnej półki, dorwać suwmiarkę, kątomierz .. można by to wszystko bardzo dokładnie pomierzyć, jako że to jest skala 1:8 wymiary dajemy x 8, później wrzucamy to do jakiegoś solidworksa, zachowując to co najważniejsze dla topowych zabawek górnej półki czyli zawias, skręt, konstrukcja (przy takiej ilości rurek to chyba 3/4 ale trzeba by to zmierzyć i sprawdzić a na oko to .. chłop w szpitalu umarł)

sam napęd można by zaadoptować od czegoś, po co poprawiać coś co jest idealne (piranha / cuda / st4)

jak by to wyszło na kompie.. to może by i wyszło w realu jak kiedyś życie, kasa i czas pozwolą

co o tym myślicie?
 
 
 
jajek 
...Elektronika...


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 3312
Skąd: Sławno k. Opoczna
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 21:50   

Super sprawa ta zabawka sam widziałem jak to chodzi... jeśli by się chciało zrobić zrobić oryginał, fakt wytworzenie wyszlifowanie wytoczenie pewnych brył itp to koszta jednym słowie tutaj widać dużo CNC, nie mówiąc o amortyzatorach pewnie foxy, na sprężynach... jeśli po kosztach to nawet ze zdjęcia można szkielet zrysować, az taki skomplikowany nie jest, i chyba oryginalny tego typu były na silnikach cos V8 jak sandrail...
wybacz za nic niewnoszący post
 
 
 
Sebusk 
Flinston



Pomógł: 29 razy
Wiek: 37
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 2773
Skąd: Sępolno Wielkie
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 21:54   

Ciekawy pomysł. Można zaczerpnąć z tego pomysły :D
_________________
SR 2 CBR 1100 XX
Piranha RF 900 RR
 
 
 
macin 



Pomógł: 41 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 2338
Skąd: wschód / południe
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 21:54   

szkielet szkieletem ale chodzi mi o dokładne wymiary, do jakiegoś sklepu RC można by podskoczyć i poprosić o pokazanie i sobie pomierzyć co trzeba

bardziej mi chodzi o dywagacje na temat sensu próby podejmowania się budowy czegoś takiego od projektu aż do końca, za i przeciw, to tylko pomysł :) a czy sens jest i może dać radę .. i jak to może wyjść w prawdziwym terenie
 
 
 
kwasiu


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lip 2010
Posty: 248
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 22:13   

ja mam styczność z modelami, bo jestem modelarzem :) W baji siedzi silnik 2-suwowy 26ccm, moim zdaniem nie ma sensu kopiować modelu, nie ta skala, inne bezwładności i przeciążenia, które jak wiadomo nie rosną równomiernie ze skalą, obejrzyjcie sobie dokładnie mocowanie przedniego górnego wahacza, nie wyobrażam sobie tego w większej skali, hamulce też trzeba zrobić inaczej, przeniesienie napędu, skrzynia, półosie, piasty. Jednym słowem uważam, że można zrobić coś za wzór modelu, ale zastosowania technologiczne, trzeba pozmieniać i przystosować do danej skali.
 
 
 
macin 



Pomógł: 41 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 2338
Skąd: wschód / południe
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 22:22   

co do wahacza to identycznie jest montowany w st4..

super że napisałeś to o bezwładnościach.. chodziło mi właśnie o ten kontekst, wiemy że resoraka rzucimy z 10 metrów i nic mu nie będzie, a jak powiększymy skalę o 48 to wyjdzie nam prawdziwy samochód, jak go rzucimy z 480 metrów.. no to wiele z niego nie zostanie

i właśnie o te zachowania mi chodzi, tak jak zauważyłeś

czyli wzór ok, ale samo zawieszenie nie musi pracować tak jak w modelu rc ?
 
 
 
kwasiu


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lip 2010
Posty: 248
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 22:34   

myślę, że można zastosować właśnie wymiary przybliżone do modelu i takie zastosowania jak mocowanie amortyzatorów, kształt ramy, klatka, ale do przeróbki jest cały napęd, płyta na której jest zamontowany silnik, gdybyś to przeskalował wyszła by ci płyta stalowa grubości 10cm co chyba nie jest zbyt rozsądne, zauważ, że odel wykonany jest z aluminium a buggy ze stali. Można zostawić ogólny wzór ramy i poszczególnych mocowań podzespołów, ale napęd i cała resztę trzeba wykombinować samemu. Ogólnie fajnie by to wyglądało, tylko czy nie był by zbyt długi?? Nie przeszkadzało by to w jeździe troszkę.
A jeszcze co do ramy, taka konstrukcja ramy jest nie do zniszczenia, mianowicie podłoga z dwoma podłużnicami po bokach, takie zawieszenie jest nie do zabicia :) a pracować będzie normalnie, jak na 2 wahacze przystało :)
Ostatnio zmieniony przez kwasiu Sro Sie 25, 2010 22:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
marcun 


Dołączył: 13 Sie 2010
Posty: 76
Skąd: okolice Brodnicy
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 22:34   

Moim zdaniem zawieszenie nie musi, a nawet nie może pracować tak jak w modelu. Z takiego modelu prawdopodobnie można wyciągnąć tylko kilka wymiarów ramy,klatki bo stworzenie pojazdu identycznego jak model rc mogłoby się szybko skończyć na drzewie, w rowie.

EDIT
kwasiu musisz liczyć się też z wagą prawdziwego pojazdu :) stworzenie konstrukcji niemal identycznej jak w modelu tyle,że ze stali mogłoby ważyć nawet ponad 1t.
 
 
 
kwasiu


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lip 2010
Posty: 248
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 22:37   

nie widzę przeszkód na dość dokładnym odwzorowaniu modelu, jeśli tylko pomyśli się trochę przy budowie jest to wykonalne i nie tak trudne do zrealizowania, oczywiście mowa o samej ramie i mocowaniach wahaczy, amorów itp.

Marcun, dlatego napisałęm, ze wymiary można przenieść ale technologię budowy można zastosować inną, nie musimy przecież dawać pełnej płyty 8cm pod silnik tylko zrobić to konstrukcyjnie jak w normalnym buggy a rama będzie wyglądać tak jak w modelu i waga zostanie w normie.
 
 
 
marcun 


Dołączył: 13 Sie 2010
Posty: 76
Skąd: okolice Brodnicy
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 22:42   

Nie chodzi mi tutaj o skalę, lecz o ilość elementów tworzących np. ramę :)

Chodzi mi o to, że jeśli już ktoś chciałby się wzorować na takim modelu, to powinien robić to z głową, a nie bezmyślnie przerysowywać każdy element
 
 
 
kwasiu


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lip 2010
Posty: 248
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 22:47   

i?? zwyczajne wykratowanie z profili, łącznie ze spodem ramy, przednie zawieszenie też ok, tylne do przeróbek ale też można spokojnie lekko zrobić, gdzie ty tu widzisz tyle elementów?? Klatka standard.
 
 
 
marcun 


Dołączył: 13 Sie 2010
Posty: 76
Skąd: okolice Brodnicy
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 22:56   

Teraz nie chce mi się dokładnie oglądać każdego ze zdjęć, ale wydaje mi się, że nie jest konieczne wykorzystywanie wszystkich tych elementów - to tylko dodatkowa waga.
Siedzisz w takich rzeczach na pewno bardziej niż ja, więc jeśli jednak nie mam racji to przepraszam - to tylko moje wolne przemyślenia co do pomysłu zbudowania buggy na wzór modelu rc
 
 
 
kwasiu


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Lip 2010
Posty: 248
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sro Sie 25, 2010 22:58   

oczywiście niektóre rzeczy można wywalić bo będą zbędne, i nie masz za co przepraszać, na tym polega dyskusja :)
 
 
 
macin 



Pomógł: 41 razy
Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 2338
Skąd: wschód / południe
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 09:39   

na tym polega dyskusja :)

co do napędu to można pożyczyć wzór z innego modelu który świetnie się spisuje

blacha.. wiadomo 10 mm nikt nie będzie robił, bo to czołg wyjdzie, można zamiast podłużnic zrobić coś identycznego ale z rurek

co do masy to nie będzie tak źle, rury calowe i 3/4 na wzmocnienia i nie wyjdzie takie ciężkie tak mi się wydaje

jednak przód jest bardzo długi, jeśli będzie za lekki, to czy bez dyfra będzie to chciało skręcać? w piranhii i cudzie siedzimy + / - na środku, a tu siedzimy z tyłu + silnik z tyłu, może być różnie
 
 
 
marcun 


Dołączył: 13 Sie 2010
Posty: 76
Skąd: okolice Brodnicy
Wysłany: Czw Sie 26, 2010 09:53   

Masz rację - przód jest za długi na sprzęt w skali 1:1 i trzeba by go dociążać prawdopodobnie. Jeśli się nie mylę to w modelu jest osadzony na środku zbiornik paliwa oraz serwo (chociaż mam co do tego wątpliwości-poszukam wieczorem więcej zdjęć to się poprawię), czyli elementy wymagające trochę większej ilości miejsca i dlatego przód wyszedł taki długi.

Ostatecznie, jeśli już miałby się kierować takimi wymiarami to można by zrobić z tego pojazd dwuosobowy(pasażer za kierowcą)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style created by PiotreQ9 from www.HeavyMusic.org
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 18


Partnerzy

MadMax